Yrittäjä sijoittaa – Osakepoiminta, osakkeisiin sijoittaminen alkoi ja kesti

6 helmikuun, 2026

Päätin aikoinaan että nyt aloitan sijoittamaan osakkeisiin. Tästä on aikaa ja kauan. No mitä tapahtui. Menin tietysti ostamaan esimerkiksi Nokian osakkeita. Nokian kurssi oli silloin jotain ihan muuta kuin tänä päivänä. Ostin muistaakseni viiden muunkin yrityksen osakkeita. Mitä sitten kävikään? Meni jokunen kuukausi ja Nokia romahti. Kurssi meni aivan alas. Onni onnettomuudessa on, että ostin hyvin pienen määrän eli vajaalla parilla tonnilla. 

Tämä teki sen, että totesin etten ymmärrä tarpeeksi osakesijoittamisesta ja nyt vain rahastot on oikea kohde minulle. Olin käyttänyt osakkeisiin vain alle kolme tuhatta, joten menetys ei siis ollut mikään suuri. Kirpaisi kuitenkin, että en yhtään tutkinut tilannetta ja ymmärtänyt että nyt ei ehkä kannata kyseistä yritystä ostaa. Ostin siis osakkeet aivan silmät suljettuna. Tämä kirpaisi sen verran että jätin koko osakesijoittamisen, ja kyseiset osakeostot roikkumaan.  Kävi kuten monelle muulle, eli lopetin tavallaan koko homman kun otin omasta mielestäni sen verran takkiin, että kirpaisi. No on näistä yrityksistä tullut matkan varrella joka vuosi euroja tai kymppejä osinkoa. Sen lisäksi pikkasen on kurssit tulleet ylös myös. Päätinkin tuossa syksyllä että nyt myyn nämä kaikki pois, jotta ne eivät roiku siellä ja vaivaa minua, koska en tule ikinä saamaan niistä kaikkia omiani pois yhden yrityksen takia. Loppupeleissä hävisin kuitenkin vain puolet siitä millä menin tappiolle aikoinaan. Piti vain todeta että nyt vain otetaan tappiot itselle ja unohdetaan tämä case. Jotain olin oppinut ainakin itsestäni.

Tajusin kuitenkin onneksi että tuo harjoitelmani on vain yksi kerta

Noin vajaa pari vuotta sitten aloin tutkia enemmän osakepoimintaa eli sijoittamista osakkeisiin. Avasin tilin erikseen yhteen paikkaan, jota pystyy käyttämään paremmin kuin pankkia osakkeiden ostoon. Miksi paremmin, no pääsin paremmin esimerkiksi kiinni eurooppalaisiin ja jenkkiosakkeisiin. Aloin tutkia enemmän osakkeisiin sijoittamista siitä huolimatta, että tuo tietämättömyyteni aikoinaan kirpaisi.

Mitä osakepoiminta oikeastaan sitten tarkoittaa ja mitä pitää osata?

Tarvitaan ymmärrystä markkinoista. Selvittää yrityksen taloudellisia lukuja hieman ja katsoa mihin yrityksen liiketoiminta on menossa. Mitä kilpailuetuja yrityksellä on ja onko kyseessä kasvava liiketoiminta vai alkaako kyseisen yrityksen tilanne olla sellainen että markkinat eivät enää vedä eikä kehitystä tapahdu. Tutkia vähän toimialaa sekä luoda kuva yrityksestä. Esimerkiksi pankkiliiketoiminta on usein ollut kasvavaa, mutta mikä pankki on hyvässä kunnossa ja pystyy kasvattamaan toimintaansa. Ymmärrän yrityksen taloutta, joten osaamista on tälle puolelle ymmärtää myös liiketoimintoja.

Osakesijoittamisella voi tienata hieman kahta kautta eli joko niin, että yrityksen osakkeen arvo kohoaa ja saat voittoa kun myyt osakkeet pois. Tai sitten on myös hyviä yrityksiä, jotka maksavat osinkoja eli toinen mahdollisuus tienata. Toki jos haluaa tuloa osingoilla, se tarkoittaa että täytyy olla vähän enemmän niitä osakkeita kyseisestä yrityksestä. Jätin siis tämän osinkosijoittamisen pois laskuista, koska mahdollisuus sijoittaa osakkeisiin oli summallisesti pieni.

Osakepoiminnassa, jos haluaa jotain hyötyä saada, ei voi vain ostaa ja unohtaa kuten olin aiemmin tehnyt tuossa harjoittelussani. On seurattava toimialaa, yritystä ja sen kehitystä. Mihin yritykseen kannattaa sijoittaa. Jokaiseen yhtiöön liittyy aina riskejä. Yrityksen tulos voi olla odotettua huonompi tai toimialalla voi tapahtua jotain mikä romuttaa osakkeen arvoa. Hajauttaminen on siis tärkeää eli ei vain yhden yrityksen osakkeita vaan sopiva hajautus, joka rahastoissa usein tehdään rahastoa hoitavan ammattilaisen puolesta. Tunteet on pidettävä kurissa, ei voi vain ostaa sellaista josta tulee tunne, että tuohan on kiva yritys. On osattava katsoa tarkemmin kivan yrityksen taakse.

Itse koin että on järkevää pitää rahastoja pitkässä sijoitushorisontissa ja lisäksi voi miettiä osakkeita. Näin aloitin harjoittelemaan osakepoimintaa ihan pienillä summilla. No miten on mennyt? On tullut nyt ostettua ja myytyä. Suurin osa on myynnistä onnistunut pienellä voitolla, mutta voitot ovat niin pieniä ettei niillä voi yhtään kehuskella. Otin alun perin tämän enemmän harrastuksena ja oman ymmärryksen sekä osaamisen kasvattamisena, ja se on kyllä onnistunut. Aloin perehtyä syvällisemmin mikä markkinoita liikuttaa ja miksi ne liikkuvat. Mikä vaikuttaa osakekurssiin ja miten. No kaikkea ei voi ennakoida, mutta jonkin verran on ymmärrystä tullut tähän.

Kenelle sitten osakepoiminta eli osakkeisiin sijoittaminen sopii?

Pitää olla aikaa selvittää ja tutustua yrityksiin sekä toimialaan. On tehtävä analysointia, kestettävä kurssivaihteluita. Ei voi vain odottaa tuottoa vaan välillä mennään ylöspäin ja välillä alaspäin. Pitää ymmärtää riskit ja sijoitettava vain sen verran ettei tarvitse heti saada rahoja takaisin. Tarvitaan myös pitkäjänteisyyttä ja on jaksettava perehtyä.

Tämä voi olla palkitseva harrastus, opettaa ymmärtämään vielä paremmin yrityksien taloutta. Tuoda erilaista mielenkiintoa oman talouden kehittämiseen. Enkä yhtään ihmettele, että moni on hurahtanut sijoittamiseen. Minä halusin myös perehtyä siihen syvemmältä. Aivot saivat myös kivaa jumppa, eli vaikka kuinka ymmärrän yritystaloutta ja siihen liittyviä asioita, niin tämän kautta katsoin sitä eri silmin sekä aloin analysoida vähän erilaisia asioita. Oppi ja ymmärtäminen eri näkökulmasta kehittää aivan varmasti.

Oppiminen tuo aina mielenkiintoa elämään ja onnistuminen motivoi eteenpäin. Uskalla siis kokeilla tai tehdä jotain mitä haluat, on se sitten ihan mitä tahansa. 

Saatat pitää myös…

0 kommenttia

Lähetä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *